Fund Number 5050: Save 107 Yemenite Children from Spiritual Destruction

$7,817

Recruited from $0

0% Complete

0%

  • 67 contributors

Direct contribution to the fund

Money goes to fund specific potential sponsors

Details

בשנה האחרונה הועלו ארצה מהעיר ריידא שבתימן 27 משפחות יהודיות. מדובר במשפחות מדקדקות במצוות, שקיימו אורח חיים חרדי כשחיו בתימן. הם עלו לכאן באופן מאורגן על ידי המדינה -  27 משפחות ולהן 107 ילדים!  הבנים עם גלימות ופאות ארוכות, הבנות צנועות וחסודות, לבושות מטפחת ועומדות מבוישות ליד אמא. הם יצאו מריידא לשדה התעופה. 
החלום היהודי בן אלפיים שנה נמזג בעליה הזו: "ארץ ישראל"... הם וילדיהם מרגישים אתחלתא דגאולה, נישאים על כנפי נשרים -  ונוחתים על הקרקע הקשה והמרה: המדינה שיכנה אותם במרכז הקליטה שבבאר שבע. 
האם יש לכם מושג מהו מרכז קליטה? ברחבי הארץ פזורים מרכזי קליטה שמיועדים לקלוט עולים חדשים שעדיין לא יודעים אנה פניהם מועדות.  מרכז הקליטה שבדרום הינו מבנה ענק ואפרורי, שהמדינה הקימה. מעין פנימיית מוסד גדולה. המבנה בנוי כמו מסדרון ארוך ארוך, וכל שני מטרים מצויה דלת. כל משפחה מקבלת מהמדינה  חדרון כזה בתוך המסדרון. כל מי שיכול בורח ממרכז הקליטה, גם אם אינו שומר תורה ומצוות. מי רוצה לגור בתוך מקום כזה, בלי שטח, בלי פרטיות, בלי אפשרות להקים חיים נורמלים? נשארים שם רק אנשים מאד נמוכים מכל בחינה.
27 משפחות שומרות תורה ומצוות שוכנו בתוך מרכז קליטה שמתגוררות בו יותר מ-500 משפחות חילוניות!  השוכנים שם הם עולים חדשים ממדינות שונות. רבים  מהם רוסיים מחבר העמים. חלקם גויים גמורים, ומכל החמש מאות משפחות אין בכלל שומרי תורה ומצוות.

 

107 נערים ונערות, ילדים וילדות תימניים מסתובבים במשך שעות  בתוך מרכז הקליטה, וסופגים הכל. 
באו  העסקנים וראו התדרדרות מחרידה. וידעו: אין סיכוי לכלום במקום שאתה לא יכול לסגור בו דלת. אין צניעות. אין ערכים. אין קדושה ואין תורה. 
'לב לאחים' שנכנסו לעובי הקורה השקיעו המון כדי לשבץ את הילדים האלו במוסדות חרדיים פנימייתים, בסיעו של הרב גפני הם פתחו מועדון ללימודי קודש בתוך מרכז הקליטה. אבל בחמישי -שישי -שבת, בחגים – גם אלו שלומדים בפנימיות - חוזרים למרכז הקליטה. עוברות שם שבתות בחילולי שבת בריש גלי. 
ההורים לא מצליחים לשמר את האוירה, הקרקע נשמטת להם מתחת לרגלים. אלו שהלכו לפנימיות חרדיות בבני ברק – לא מסכימות לשוב הביתה. כמו אותה נערה צדקנית שלומדת באור החיים ולא מסכימה לדרוך במרכז, אבל כמה זמן יהיה לה כח להיות בבדידות הזו בלי לראות את אבא ואמא? כמה זמן הבחור הצעיר שנשלח לבני ברק יחזיק מעמד בלי לבקר את האחים ואת ההורים לא בחג ולא בשבת? הוא לא רוצה לחזור למרכז הקליטה. אבל הוא ילד, הוא מתגעגע. הוא רוצה בית. 
כל יום במרכז הקליטה הוא הרס בלתי הפיך. כל מי שיש לו ילדים מבין את זה. מי היה רוצה שהילדים שלו יהיו בכזה מקום אפילו חודש אחד, חלילה?
הדרך היחידה להצלה - היא לעזור להם לקנות בית במקום חרדי בפריפריה. המדינה נותנת לכל משפחה מהם  סכום כמעט מלא לקנית בית מינימלי בפריפריה, אבל כדי להשלים אותו הם צריכים הון עצמי של 100- 200 אלף ש"ח. אין לאף משפחה מהם את הסכום הזה. וזו הסיבה שאפילו משפחה אחת לא הצליחה להחלץ משם!!! כי בסכום שהמדינה נותנת זה לא שייך, וכך הם נשארים במרכז הקליטה. 
הדרך היחידה היא  - לאסוף את הסכום הזה מהציבור. גם לי ולך אין לתרום את הסכום הזה, לא מדובר כאן על כסף  בשביל בית –כי אין לנו כסף לקנות לאנשים בתים, אבל יש לנו כסף להציל דורות, לפחות לתרום חלק. עם כל הלב. כל מה שאני יכול. כל אחד  מאיתנו מבין את החשיבות,  ורוצה לתרום לא רק מתוך מחויבות אלא מתוך רצון ושותפות לקחת חבל בהצלה כזו. 
יש כאן מציאות שהתוצאות שלה כבר ניכרות בעינים. במקרה הזה – ההצלה תלויה בממון. זה מה שנדרש.  קופת העיר מתגייסת לעזור יחד עם לב לאחים. הם  ידאגו לכל הפרוצדורה. אין לתאר כמה עבודה נדרשת. סכומים, דיבורים, זמן, פגישות, מסמכים, פרוצדורות מול משרדי ממשלה, עורכי דין, בחירת דירות, כל כך הרבה דברים שהעולים לא יודעים לעשות לעצמם. אבל אי אפשר לעשות אפילו פסיעה ראשונה מכל זה – כשאין כסף.  
בינתים – עוד יש את מי להציל. יש שם ילדים קטנים. יש שם בחורים ונערות שלומדים מחוץ לעיר. יש שם הורים שמתחננים שיעזרו להם להחלץ מהמקום הנורא הזה. שנה עברה מאז שנחתו בארץ. אם תחלוף עוד שנה כזו – מי יודע מה יהיה סופה. תחשבו איזה סוף יכול להיות למאה ושבע ילדים. תחשבו איזו טרגדיה זו. 
הציבור החרדי לא מספיק יודע. מי יציל אותם -  אם לא אנחנו? למי זה יכאב? מי יבין את גודל האסון? תחשבו איזה דור של יראת שמים יכול לקום ממאה ושבע ילדים אם כל אחד מהם יקים משפחה יהודית משלו. הכל תלוי במקום המגורים שלהם. 
אולי נלך הלאה לחיינו, אבל חלילה  האחריות הזו נשארת על ראשינו, שהעדפנו להתעלם, ולא עשינו כלום כדי להציל נשמות שאין מי שיציל אותם. זה לא 'חמור שונאך שכורע בצד הדרך', אלו הן נפשות יהודיות הן ודורותיהן מתחננות אלינו שלא נעמוד מנגד. האם למען זאת הם הגיעו ארצה? – כדי לנשור ולעזוב דרך תורה, חלילה?

במוצאי שבת 'בחוקותי' התקיימה אסיפה מכרעת בביתו של מרן רבנו שה"ת הגר"ח קנייבסקי שליט"א. גדולי הדור: מרן גאון ישראל הגר"ד לנדו שליט"א, ומרן הגר"ש בעדני שליט"א הגיעו לבית מרן שה"ת שליט"א לדון בדרכי הפעולה.
הרב סורוצקין, מנכ"ל 'לב לאחים' תיאר בכמה מילים את המצב הקשה במרכז הקליטה וביקש מראש ישיבת תפרח, מרן הגר"א פילץ שליט"א, לשאת את דברו. 
מרן הגר"א פילץ שליט"א, המלווה את פעילות 'לב לאחים' בדרום בכלל, ובמרכז הקליטה בפרט, סיפר במר נפשו על הילדים התימניים מאירי העינים שנמצאים בסביבה כזו. הוא הרים את קולו וטלטל את הקהל כשתאר : "הילדות לומדות בבני ברק ובוכות, לא רוצות לחזור הביתה. אבל כמה זמן יחזיקו מעמד???" הוא הסביר בהרחבה את הדרכים להצלה ואת החוב המוטל עלינו בשעה זו.
הגאון רבי אליהו מן שליט"א דיבר בסערת נפש: "מאה ושבע ילדים נמצאים במצב של שמד, והם בעצמם צועקים הצילו!"....
ישב מרן רבנו שר התורה שליט"א, שמע את כל הפרטים של הענין כפי שהביאו אותם הרבנים הגאונים, ולבסוף פסק את פסוקו בקול ברור ובארבעה חלקים:
א. על קופת העיר לארגן מגבית הצלה עבור 701 ילדי תימן שינצלו מהשמד

ב. חובה על כל איש מישראל  להשתתף במצוות פדיון שבויים הזו. 

ג. אין לך יתומים גדולים מהם

ד. "כל אחד ואחד שיטול חלק בהצלת הילדים  יזכה, במידה כנגד מידה – לבנים צדיקים". 
גדול הדור פוסק "בנים צדיקים" והברכה מהדהדת בחדר, צדיק גוזר, והשם מקיים. במקום מתנסחת קריאת קודש המבוססת על דברי מרן שליט"א, שחותם עליה, עמו מצטרפים מרן גאון ישראל הגר"ד לנדו שליט"א, מרן הגר"ש בעדני שליט"א ומרן הגר"א פילץ שליט"א - והמגבית יוצאת לדרך.
                                                                      ⋅ ⋅ ⋅ 
כולנו מכירים את הסיפורים של ילדי מתימן לפני שבעים שנה. עשו בהם ככל העולה על הרוח. אנשי הסוכנות שיכנו אותם בקיבוצים חילוניים, גזזו להם את הפאות. 
כשאנחנו קוראים את הסיפורים על כך כולנו  מזדעזעים. מי התיר לנהוג כך כלפי התימנים? למה לא נתנו להם להשאר עם מסורת בת אלפי שנים? כולנו מבינים  שהיה צריך לעשות הכל, כדי להציל את הילדים בדור ההוא. עכשו  זה קורה שוב! 
האם אנחנו מבינים את כל זה גם כשאנחנו המצילים היחדים בתמונה? הנה, הועלו תימנים  ארצה, הסביבה מסבירת פנים. והפעם  - החילון אינו בשפת הכח, כי אם רק בכוחה של סביבה גרועה ומתיידדת. אם לא נעשה משהו אז מכל הקבוצה הענקית הזו עוד שבעים שנה יהיו רק צאצאים חילונים, ומי יוכל להגיד ידינו לא שפכו את הדם??? 
לא נדרש מעמנו להתגנב לקיבוץ, נדרשת תרומה לקופת העיר. זה לא מבצע נועז בליל  נטול ירח לחדור ולהציל את יוסלה שוכמכר, זה לא לריב עם אנשי הסוכנות. זה כן להציל את היהדות. כפשוטו.  
אתם ערבים בנפש הילד. אתם עוזרים לדאוג לבית, אבל זה לא הסיפור של הבית, זה הסיפור של היהדות. לפעמים היהדות עוברת דרך קורת גג. דרך קורת הגג תתנו להם שבת, אמונה, טהרת הנפש, המשך השושלת הקדושה.

ברגע זה המפתח עובר לידים שלך.  האם סיפור ילדי תימן ב' יגמר בהתחלנות או בעבודת השם? – עכשו המפתח עובר  אליך. כל תרומה שתתן  - תמלא את המכסה – עוד משפחה תצא ממרכז הקליטה. ותנצל על נפשה. יהדות של דורות עומדת על הפרק. 
קופת העיר הפעילה מגביות באופנים שונים וחלק גדול מהסכום כבר נאסף, כרגע חסרים כ-900,000 ש"ח להשלמת המצוה, בחישוב פשוט שנעשה ע"י רבני קופת העיר - אם 5,000 איש יטלו חלק במצוה בסך 180 ש"ח, נוכל להציל את כל 107 הילדים מסכנת שמד.
כשאתה תורם 180 ש"ח הרי זה נקרא שאתה נוטל חלק בהצלת הילדים ואתה זוכה לברכת מרן שר התורה שליט"א.  
כולנו יודעים שבשביל לגדל ילדים בימינו לא מספיק שהם יקבלו חינוך טוב, היום צריכים שמירה עליונה, מחברים רעים, מפגעים רעים, אין שמירה עליונה גדולה יותר  מברכה של גדול הדור "מידה כנגד מידה – כל התורמים יזכו לבנים צדיקים." 
נבוא עם לב פתוח בשביל החינוך והטהרה של ילדי אחרים, והשם יפתח את הלב של הילדים שלנו, להבין ולהשכיל, לרצות, להמשך לקדושה. ונזכה גם אנחנו לראות את ילדינו מאירים את העולם. מידה כנגד מידה קשור על ראשה של התרומה הזו, וכל מי שרוצה לזכות בקמע הזה, בהבטחה הנדירה הזו לא ישאר מנגד. 

Anonymous

Donation of $72

Received on 21.09.2017

Anonymous

Donation of $23

Received on 20.09.2017

Oksana Ilkhananova

Donation of $10

Received on 17.09.2017

Benny Ettlinger

Donation of $10

Received on 07.09.2017

Anonymous

Donation of $3

Received on 10.08.2017

Anonymous

Donation of $20

Received on 10.08.2017

שמעון תורג'מן

Donation of $14

Received on 30.07.2017

Israel Haim Elgrabli

Donation of $50

Received on 27.07.2017

שרה הלוי

Donation of $28

Received on 20.07.2017

משה ואילנה עוזרי

Donation of $15

Received on 18.07.2017

Anonymous

Donation of $14

Received on 18.07.2017

Michael Rosenberg

Donation of $28

Received on 17.07.2017

No updates

Other areas of interest at Kupat Ha'ir

Clothing Distribution

קופת העיר מייבאת ביגוד איכותי, ומקיימת חלוקה לנזקקים בצורה מכובדת

Food Distribution

בה אתה צילום בישול, עזה לעתים מדינות של, אם מתוך היום ומחר בארגז צעד.

Private Funds Recruitment

היא מושגי לחשבון אם. מה ויקי טבלאות הגולשות כתב או דפים באגים המלחמה.

Permanent assistance for families in need

סיוע קבוע לכ7000 משפחות מכל רחבי הארץ, שאין באפשרותם לגמור את החודש

Assistance to families

Assistance to thousands of families, clothes, toys - and food- distribution of food packages for holidays and regularly